19th January 2015

Çelik Totem Nedir ?

Totem, mevcut zemin kazılarak bir demir granaj ayak beton dökülerek sabitlenmesi ve üzerine bir direk veya bir bütün halinde ankraj ayağa sabitlenmesiyle meydana gelir. Büyüklüğüne göre vinç ile montaj gerçekleşir.
Zemin alternatifi çok fazladır. Alüminyum zemin olabilir, vinil germe olabilir, polikarbon olabilir, vs. üzerine uygulanacak harf kabartılı, oyma çeşitli şekilde yapılabilir.
İçeriden flörasanlı, led sistemi veya dışarıdan spot ile aydınlatılabilir.

posted in Çelik Yapılar Sunumları, Kaplama, Teknik Bilgiler | 0 Comments

19th January 2015

Reklam Firması Statikleri

Afiş Çerçevesi
Afiş Standı
Alüminyum Kutu Harf
Alüminyum Oyma Tabela
Anket Kutusu
Araç Üzeri Reklam Uygulamaları
Banner Tutucu
Bilgilendirme Panosu
Broşür Standı
Cephe Giydirme
Çatı Tabelası
Demonte Fuar Standı
Dış Mekan Dijital Baskı
Dilek ve Şikayet Kutusu
Display Ürünler
Fabrika Tabelası
Fuar Malzemeleri
Germe Vinil Tabela
Hastane Tabelası
Hastane Yönlendirme Levhaları
Işıklı Çatı Reklamı
Işıklı Pano
Işıklı Reklam Tabelası
Işıklı Yol Panosu
Işıksız Cephe Reklam Panosu
İç Mekan Dijital Baskı
Kapı isimliği
Krom Harf
Kule Üzeri Reklam Tabelası
LED Işıklı Harf
Mantar Zeminli, Kilitli İlan Panosu
Masaüstü Broşürlük
Masaüstü Etiketlik
Menuboard Fiyat Listesi
Mimari Yönlendirme
Modüler Yönlendirme tabelaları
Neon Yazı
Oda İsimlikleri
Ofis Tabelası
Okul Sınıf kapı İsimliği
Otel Tabelası
Öneri Kutusu
Paslanmaz Kutu Harf
Pilon Tabela
Pleksiglas Kutu Harf
Roll-up
Sac Tabela
Sigara İçilmez Uyarı Levhaları
Su Geçirmez Duyuru Panosu
Tabela
Totem Tabela
Yol Tabelası

posted in Çelik Yapılar Sunumları, Hizmetlerimiz, Teknik Bilgiler | 0 Comments

19th January 2015

Totem Tabela Nedir ?

Totem Tabela Nedir?: Açık Reklam sektörünün vazgeçilmez biri olup, yol kenarlarına ve uzak mesafe görüş için tercih edilen, ışıklı ve ışıksız yada kabartma kutu harf gibi bir çok biçimde dizayn edilerek üretilen genelde yüksek ve kalın çelik borular üzerine oturtulmuş kutu kasetten ibaret reklam biçimine totem tabela denir. Sayfalarımızın ilerleyen bölümlerinde totem tabela imalatından örnek resimler ile detaylı bilgi edinebileceğiniz bölümler eklemeyi ihmal etmedik.

Kullanıldığı Yerler: Totem tabelalar genelde Açık arazide, otoban kenarlarında, fazla yüksek olmayan tepelerde, site girişlerinde, park alanlarında, bilgi ve yönlendirme içerikli kullanılmaktadır.

Sayfalarımızı gezerken göreceğiniz tüm üretimler firmamıza ait olup, bu site de yayınlanmakta olan resimler yapılmış ve yapılmakta olan üretimlerin sadece % 10 unu kapsamaktadır,

Sizler için daha fazlasını teşhir etmek isterdik, ancak Ne yazık ki, emeğe saygının hiçe sayıldığı ülkemizde, bazı aracı kişi veya kuruluş görünümlü, masa sandalye den ibaret şirket süsü verilmiş, sadece Web sitesi ile ticaret yapmaya çalışan emek hırsızlarından bıkmış olduğumuz için bu kadar resim ile kendimizi ifade etmek zorunda kaldık.

Daha detaylı bilgi ve teknik sorularınız için lütfen iletişim kısmandan yada sayfa altındaki numaralardan bize ulaşarak hizmet alabilirsiniz.

posted in Çelik Yapılar Sunumları, Teknik Bilgiler | 0 Comments

19th January 2015

REKLAM TABELA TOTEM DİREKLERİ

Totem İmalatçısından Totem Direği Tanımı

Totem  tabela, açık alanda  özellikle reklam amaçlı herkesin   görebilmesi için otoyol , yan yol kenarlarına yerleştirilen büyük ebatlı  tabelalardır.  Totem imalatçı firmayı diğer  reklam tabela firmamalarından ayıran en önemli özelliklik , bu dev totem direk  ve totem tabela kaset imalatını yapabilmesidir. Totem tabela ve totem boruları yapımı konusunda, bu detay imalatçının gerçek gücüdür.   Ancak  dev totem direkleri  fiyatı ekonomik olması istendiği zaman 3000 mm çapında boru yerine  küçük çaplı borularla uzay kafes yapılı  boru konstrüksiyon  totem direk  yapmak ,  totem fiyatları için en ekonomik yöntemdir. Tabela ölçüsüne, rüzgar yüküne, totem yüksekliğine göre  kafes yapılı  totem direği hesabı   firma mühendislerimiz tarafından  yapılabilmektedir.Borularla 3 boyutlu uzay kafes konstrüksiyonu yapmak çelik konstrüksiyonlar arasında en zor olanıdır.  Firmamızın uzun yıllar edindiği tecrübe, deneyimli teknik personeli ve 600 mm çapına kadar  3 boyutlu lazer boru kesme,   kurt ağzı açma makinası ile en zor totem direkleri imalatını yapmaktadır.

Totem boru
Totem direk
Totem borusu
Totem direği
Totem boruları
Totem direkleri
Totem tabela

Totem tabela teknik özellikleri
Totem tabela imalatı
Büyük tabela
Büyük tabela firmaları
Büyük totem tabela
Totem tabela  direği
Totem tabela örnekleri

posted in Çelik Kule, Çelik Yapılar Sunumları, Teknik Bilgiler | 0 Comments

8th September 2014

bim nedir?

Ülkemizde henüz beklenen ilgiyi görmeyen Yapı Bilgi Sistemi ya da İngilizce adıyla BIM (Building Information Modeling ), Amerika ve Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılmakta. Hatta bazı kamu projelerinde zorunlu hale gelmiş durumda.

Peki, BIM nedir ve ne işe yarıyor? BIM’in temel amacı, inşaat sürecinde ilgili birimler arasındaki koordinasyonu azami düzeye çıkartarak zaman ve para kaybını asgari düzeye indirmek olarak tanımlanabilir. Bu koordinasyonu sağlamanın yolu ise yapıyı oluşturan bütün parametrelerin bir sayısal model içerisinde toplamaktan geçiyor.

Bütün yapıyı bir modelde toplamak fikri 1970’lere dayansa da bilgisayar teknolojisinin yetersiz oluşu bu fikri ancak 2000’li yıllarda olağan kılmıştır. Günümüzde bir yapının mimarisi, taşıyıcı sistemi, tesisat, elektrik ve havalandırma gibi sistemler ilgili uzmanlarca bilgisayar yardımıyla ayrı ayrı modellenebiliyor. Farklı disiplinlerin bu modelleri inşaat süresince birleştirilip yapı ortaya çıkartılıyor. Bu süreçte ilgili projelerin birbirleriyle olan uyuşmazlıkları çoğu zaman inşaat esnasında fark ediliyor. Uyuşmazlıkların çözümü ise ciddi zaman ve para kaybına yol açıyor.

Amerika’da konuyla ilgili yapılan araştırmalar bu maliyetlerin hiçte azımsanmayacak düzeyde olduğunu ortaya koyuyor. Öyle ki bazı durumlarda fazladan harcanan para ve zamanın değeri, yapının bütün maliyetinin yarısına yaklaşıyor.

BIM modeli yapının bütün bilgilerini saklamakla kalmıyor. Yapıya 4. Boyut olan zamanı da içeriyor. Neyin nerde ve ne zaman yapılacağı bilgilerini içerisinde saklıyor. Ayrıca yapım maliyetlerini kapsayan BIM modeli yüklenicilere, yapı işletmecilerine ve ilgili diğer kişilere bilgi sağlıyor.

Sonuç olarak BIM bir yazılım değil, bir anlayış ve sistemdir. Bütün yapı bilgilerini tek bir modelde toplayabilen bir sistemdir. Günümüzde yapı tasarımı yazılımları hızla kendilerini BIM’e adapte ediyorlar. İlerleyen yıllarda ülkemizde de yaygınlaşması kaçınılmazdır.

posted in Teknik Bilgiler | 0 Comments

8th September 2014

Yapı Sistemlerinde Çelik

Çelik, yapı sistemlerinde kullanılabilirlik açısından benzersiz bir malzeme olmakla birlikte, henüz birçok ülkede ve Türkiye’de hak ettiği yeri bulabilmiş değildir. Bu nedenle çelik sistem uygulamaları ülkemizde çok fazla göze çarpmamaktadır.

Ne var ki, mühendislik teknolojisi gelişmiş birçok ülkede, özellikle yüksek yapılarda,

köprülerde, sanayi yapılarında ve özellikle son yıllarda mimari bakımdan sanatsal özellikler taşıyan yapılarda öncelikle tercih edilen malzeme “çelik” tir.

  

O halde, çelik malzemenin tercih edilme nedenleri ile çelik konstrüksiyonu önerme nedenlerimizi sıralayalım:

.Güvenilirlik: Topraklarının büyük bir bölümü deprem bölgesinde bulunan ve yakın bir geçmişte binlerce vatandaşımızı yitirdiğimiz, on binlercesinin evsiz kaldığı depremlere ev sahipliği yapan ülkemizde, ne üzücüdür ki, deprem etkisi olmaksızın bile yıkılan binalara şahit olmaktayız. Bu binaların yıkılma nedenleri incelendiğinde, ortak bir neden ortaya çıkmaktadır: Kalitesiz ve standart dışı beton üretimi.
Her ne kadar son çıkarılan Yapı Denetim Kanunu ile beton üretim ve denetimi kontrol altına alınmaya çalışıldı ise de, bu denetimin yalnızca numuneler üzerinden yapılabilmesi ve çelik gibi standart ve rijit bir fabrikasyon üretimin mümkün olamaması (ki betonarme çeliği ile betonun birleşerek betonarme sistemleri oluşturması ile, detaylarda çıkan sorunlar artmaktadır), betonarme sistemler ile ilgili ilk sorunu ortaya çıkarmaktadır. Elbette ki, statik ve betonarme hesapları usulüne uygun yapılmış ve aynı şekilde standartlara uygun imal edilmiş sistemlerde bu sorun olmayacak, betonarme sistem güvenli bir şekilde taşıyıcılığını sağlayacaktır. Ancak esas sorun, yukarıda anlatıldığı üzere üretim kontrolündeki zorluklardır.
Çelik konstrüksiyon binaların bir avantajı da, yeterli güvenlikte yapılmamış olanların bile, yıkılma durumunda büyük yaşam boşlukları bırakmasıdır. Çünkü çelik betona göre daha hafif ve sünek bir malzemedir.
  

.Form Verilebilirlik: Çelik malzemenin, form verilebilirlik açısından sınır tanımaması, beton gibi kalıp gerektirmemesi, özellikle sanayi yapıları gibi düzensiz yapılarda mühendislerin, sanat yapılarında da mimarların birinci tercih nedeni olmasını sağlamıştır. Ayrıca kalıp gerektirmemesi ve beton gibi herhangi bir priz süresinin beklenmemesi, süre açısından da çeliği ön plana çıkarmaktadır. Çelik yapıda form açısından tek sınır, hayal gücünüzdür.

.Ekonomi: Genel bir yanılgı olarak, çok kaba bir hesapla, çelik konstrüksiyon yapıların birim maliyetinin, diğer yapı sistemleriyle yapılardan daha yüksek olduğu kabul görmektedir. Oysa çelik konstrüksiyon;

– Özellikle sanayi yapılarında, standart dışı biçimlere kolaylıkla uyum sağlayabilir,
– İşçiliği çok daha kısa sürede tamamlanır, bina işletmeye daha kısa sürede açılır,
– Her türlü hava koşulunda uygulanabilir,
– Daha hafiftir, daha az nakliye maliyeti gerektirir,
– Hafif olduğu için, kötü zeminlerde bile uygulanabilir, temel maliyeti daha düşüktür, denetlenmesi kolay olduğundan, deprem güvenliliği kontrol edilebilir.
– Küçük kesitlerle büyük açıklık yükleri taşıması olanaklıdır.

 Bu nedenlerden dolayı, çelik konstrüksiyon imalat sanıldığının aksine çok ekonomik bir seçenektir.

.  Büyük Açıklık, Küçük Kesit: Betonarmeye göre çok daha büyük açıklıklar, çok daha küçük ve bol alternatifli kesitlerle ve çok daha düşük zati ağırlıklarla geçilebilmekte, dolayısı ile taşınabilir yükler artmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak, temel boyutları küçülmekte ve daha kötü zeminlerde ,daha büyük yapılar inşa edilebilmektedir. Çelik yapı sistemleri ile, zemin katları tamamen kolondan ibaret(!) olmayan çok katlı yüksek yapılar yapmak mümkün olmaktadır. Bina zati ağırlıkları düşük olduğundan, yüksek yapılarda kolon en kesitleri zemin katta bile, betonarme sistemlerdeki kesit boyutlarından çok daha küçük çıkmaktadır. Bu özelliğinden dolayı çelik, güçlendirme projelerinde de sıklıkla tercih edilmekedir.

.  Malzeme Dönüşümü: Çelik yapıların bir diğer üstünlüğü de, malzemesinin geri dönüşümünün mümkün olmasıdır. Kullanım amacını kaybeden bir bina, taşıyıcı sistemi demonte edilerek başka bir yapıda kullanılabilir. Geçici olarak yapılacak bir yapı, rahatlıkla çelik konstrüksiyon düşünülebilir. Herhangi bir çelik yapının malzemesi, kullanılamayacak durumda olsa bile hurda değeri taşımaktadır.

Bunlarla birlikte, çelik yapı imalatında karşılaşılan birtakım sorunlar da mevcuttur:

.  Ülke Koşulları, Kesit Sınırlılığı: Ülkemizde çelik konstrüksiyona yönelim henüz çok düşük seviyede olduğundan ve bunun da yeterli talebi doğurmamasından dolayı, fabrikalarımızda üretilen çelik profil kesit alternatifleri sınırlıdır. Çelik profil kesit tablolarında gördüğümüz kesitlerin bir kısmı ülkemizde ne yazık ki üretilmemektedir. Bu sorun, malzemelerin çoklu kesitler kullanılması ile aşılabilmekte, ancak bu da işçiliğin artmasına neden olmaktadır.

.  Yüksek Maliyet: Düşük üretim potansiyeli ve talep azlığı, çelik malzemenin fiyatına da yansımaktadır. Ülkemizde üretilen çelik malzeme fiyatları, çeliğin yoğun olarak kullanıldığı diğer ülkelerden daha yüksektir. Bu fiyatların düşmesi ve kesit alternatiflerinin artması, ancak çelik yapı bilincinin yerleşmesi ve talebin artması ile mümkün olacaktır.

.  Korozyon: Çelik malzemenin en büyük düşmanı korozyon olmakla birlikte, üretilen endüstriyel antipas, boya, epoksi esaslı ürünler, galvaniz, vb. ürünleri ile bu sorun kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Günlük olarak kullandığımız birçok eşyanın (otomobil, beyaz eşya, vb.) çelik malzemeden üretilip uzun yıllar dayandığını ve boya ile korunduklarını hatırlayalım.

Sonuç olarak, günümüz inşaat teknolojisi, çelik yapı sistemlerini giderek artan bir zorunluluk olarak ortaya çıkarmaktadır. Gerek mühendis, gerek diğer meslek gruplarından olsun, tüm vatandaşlarımız bu bilince ne kadar erken varır ve uygulamasında ısrar ederse, ülkemizdeki yapılaşmanın kalkınmasına ve daha sağlam yapılara o derece katkıda bulunmuş oluruz.

posted in Teknik Bilgiler | 0 Comments

8th September 2014

NEDEN ÇELİK ?

Çelik, Ekonomiktir

Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar, düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve inşaat süresini çok kısaltmaktadır. Çelik, taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir. Çeliğin yüksek taşıma kapasitesi sayesinde çelik yapı elemanları, daha küçük kesit ve ölçülerde, daha hafif ve mükemmel kalitelerde üretilmektedir. Çelik yapılarda taşıyıcı eleman boyutları, ahşap ve betona göre çok daha küçük olduğu için, çok daha fazla kullanım alanı elde edilmektedir.Bu da, yapı alanının daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Fiyat dengesi ve kısa yapım süreleri, insanların daha erken yerleşmelerine imkan vererek daha az kira, faiz ve maliyet avantajı elde etmelerini sağlamaktadır.

Çelik, Depreme Karşı Dayanıklıdır

Çelik, yüksek mukavemeti, esnekliği ve hafifliği sayesinde, depreme karşı en dayanıklı inşaat malzemesidir. Hafif olması, aldığı darbelere kırılmadan karşı koyabilmesini sağlamaktadır. Deprem kuvvetini azaltacak tek unsur, yapının hafifletilmesidir. Çünkü yapının kütlesi ne kadar büyük olursa, depremin, üzerinde uygulayacağı kuvvet de o kadar büyük olacaktır. Çelik evler betonarme yapılara oranla yaklaşık 5 kat daha hafiftir. Bu da binaya gelen deprem yükünün, 5 kat daha az olması demektir.

Çelik, Çevrecidir

Çelik, dayanıklı ve tekrar kullanılabilen bir malzemedir. Çelik binaların sökülmesiyle çıkan malzeme, geri kazanılmaktadır. Hafif çelik malzemeden yapılan bir binanın iskeleti 7-8 hurda otomobilden elde edilebilmektedir. Buna karşılık, benzer bir yapıyı ahşaptan yapmak için yaklaşık 50 ağacın kesilmesi gerekmektedir.

Çelik, Hızlıdır

Temel ve subasman haricinde, betona ihtiyaç olmadığı için çelik konstrüksiyonun montajı, hava şartlarına bağlı kalmaksızın çok hızlı yapılabilmektedir. Bu da sermaye ihtiyacının azalmasına ve inşaat maliyetlerinin düşmesine imkan sağlamaktadır. 200 m2 bir evin montajı 7 gün gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir.

Çelik, Kalitelidir

Tüm dünyada uluslararası standartlarla belirlenmiş özelliklerde üretilen ve tamamen endüstriyel bir ürün olan çeliğin kalitesi, üretiminin her aşamasında kontrol edilerek belgelenmektedir. Yapımcı ya da kullanıcı, malzemenin fiziksel özelliklerine müdahale edememektedir. Teorik hesap değerleri de uygulamada da aynen geçerli olmaktadır. Betonun içine gizlenmediğinden, projeye ve standartlara uygunluğu her zaman denetlenebilme imkanı sağlamaktadır.

Galvanizli Çelik, Paslanmaz

Hafif çelik taşıyıcı üretiminde, galvaniz kaplı çelik kullanıldığından korozyon direnci yüksektir, paslanma olmamakta; ahşaptaki gibi çatlama, zamanla sehim verme ve böceklenme yaşanmamaktadır.
Bade Çelik evlerinde kullanılan çelik, Erdemir Demir Çelik Fabrikaları’nın uluslararası standartlarda ve kalitede ürettiği galvanizli çelikten oluşmaktadır.

Çelik, Esnektir

Hızla değişen yaşam tarzımızın mekanlarımıza uyumu, çelik yapılarda daha kolay ve ekonomik olarak sağlanabilmektedir. Yıllar sonra oluşabilecek koşullara göre taşıyıcı olmayan bölme duvarlar kaldırılarak veya yerleri değiştirilerek, ihtiyaçlarınız karşılanabilmektedir

Çelik, Yıldırıma Karşı Tehlike Oluşturmaz

Çelik konstrüksiyon diğer taşıyıcı sistemlerden farklı olarak, yıldırıma karşı tehlike oluşturmaz. Çünkü koruma tesisatı, toprağa giden bir yol oluşturarak patlama, ufak çaplı yangın ve yaralanma risklerini azaltmaktadır.

posted in Teknik Bilgiler | 0 Comments

8th September 2014

KUMLAMANIN DERECELENDİRİLMESİ

Kumlama işlemi çeliğin yüzeyinde istenmeyen oluşumların ne ölçüde temizlendiğine ve yüzeyin hangi ölçüde aşındırıldığına göre derecelendirilir. Bu konuda dünyada bazı standart derecelendirmeler vardır.Türkiye’de İsveç standardı olan “Swedish Standards For Ground Vibrations And Airblast” SA 1, SA 2, SA 2,5 ve SA 3 dereceleri kullanılır.Bu derecelendirme ölçüleri TSE kurumunca 8.4.1999 tarihinde TS EN ISO 8501-1 olarak aynen kabul edilmiştir.

Sa 1: Son derece yüzeysel bir temizlik derecesidir. paslanmış yüzeylerde son derece yüzeysel bir temizlik biçimi olup Piyasa da “süpürme ” olarak adlandırılır.

Sa 2: Çeliğin oldukça temizlenmiş, yüzeyin bir hayli pürüzlendirildiği, bir kumlama derecesidir. Amerikan SSCP ölçülendirme skalasında “commercial” (ticari); British BS 4232 ölçülendirme skalasında “3 st quality 80% Whole surface” olarak sınıflandırılır.

Sa 2,5: Çelik yüzeyin gayet iyi pürüzlendirildiği, istenmeyen oluşumların tamamına yakın bölümünün temizlendiği ve çeliğin kendine has gri renginin kolaylıkla görüldüğü ,piyasada en çok tercih edilen kumlama derecesidir. Amerikan SSCP ölçülendirme skalasında “Near White”; British BS 4232 ölçülendirme skalasında “2 st quality 95% Whole surface” olarak sınıflandırılır.

Sa 3: Çelik yüzeyin çok iyi pürüzlendirildiği, istenmeyen oluşumların tamamen temizlendiği, çeliğin kendine has gri renginin tamamen ortaya çıktığı bir kumlama derecesi olup piyasada tercih edilmeyen bir kumlama derecesidir. Çünkü uygulama zamanı ve maliyeti oldukça yüksektir. Amerikan SSCP ölçülendirme skalasında “White Metal”; British BS 4232 ölçülendirme skalasında “1 st quality 100% Whole surface” olarak sınıflandırılır.

Kumlama işlemi kuru havalarda mümkün olan en kısa zamanda yapılıp bitirilmeli ve boya işlemine geçilmelidir. Çünkü, üzerindeki pas ve istenmeyen oluşumlar temizlendikten sonra çelik, paslanmaya karşı daha da savunmasız haldedir. Eğer hava da rutubetli ise kumlanmış çelik derhal kararmaya ve paslanmaya başlar.

Son olarak şunu söyleyebiliriz: Çelik kullanım alanı son derece geniş bir materyal olup zamana ve diğer dış etkenlere karşı en dayanıklı maddelerden biridir. Ama eğer kumlanıp uygun şekilde boyanırsa…

posted in Teknik Bilgiler | 0 Comments

8th September 2014

KUMLAMA NEDİR NASIL YAPILIR?

Kumlama; en basit anlatımı ile ; kum adı verilen , kum’a benzeyen ama aslında bildiğimiz kumdan farklı bu iş için özel olarak imal edilmiş grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler ile yapılır

Silis: Oldukça ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saclarda hafif şiddetle kumlama yapılacağı zaman kullanılır.

Bazalt: Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır.

Grit: Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir çürüfüdür.

 

KUMLAMA İŞLEMİNİN UYGULANIŞI

Kumlama yukarıda anlatılan KUM’un yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye çarptırılması dır. Bu çarpma esnasında kum metal yüzeyi mikton seviyesinde aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki her türlü istenmeyen maddeyi de kazır, temizler.

 

OTOMATİK KUMLAMA

Genellikle henüz üzerinde kesme veya kaynak işleri yapılmamış çelik konstürksiyon elemanlarının yada belli ölçülerde ki kesme kaynak işleri yapılmış çelik malzemenin kumlanması otomatik makinelerde yapılır .Bu sistemin avantajı makineye girebilecek büyüklükteki malzemenin hızla ve ekonomik olarak kumlanabilmesidir.Dezavantajı ise büyük malzemelerin kumlanamamasıdır. Örneğin bir iş makinesini,bir yakıt tankını bir konteynırı,bir çelik köprüyü yada yerinde kumlama yapılması gereken diğer büyük malzemeleri Kumlama makinesinde kumlayamazsınız.

posted in Teknik Bilgiler | 0 Comments

8th September 2014

istinat duvarı hesabında adımlar

İSTİNAT DUVARI HESABINDA ADIMLAR
Genel bilgilerin toplanması
Arazinin topografyası incelenip, arazideki kot farkları belirlenir.
Zeminin incelenmesi
İstinat duvarının tasarımında kullanmak amacıyla detaylı bir geoteknik çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışma neticesinde zeminin taşıma gücü, içsel sürtünme açısı, kohezyonu, yer altı su seviyesi gibi zemin ait değerler belirlenir.
Ek yük durumunun belirlenmesi
İstinat duvarının arkasında yer alan malzemeden doğan itkiye ek olarak etkiyen araç, tren ve istinat duvarının yakınındaki yapılar gibi ek yükler (sürşarj) belirlenmeli ve analize dahil edilmelidir.
İstinat duvarının türünün seçimi
Bu adıma kadar toplanan şevler arasındaki kot farkı, zemin parametreleri ve benzeri bilgiler doğrultusunda ideal istinat duvarının türü seçilir.
İstinat duvarlarına etkiyen yüklerin saptanması
İstinat duvarının arkasındaki malzemeden doğan statik ve dinamik itki, istinatın kendi ağırlığından doğan düşey ağırlık ve depremde yapının ağırlığından doğacak yatay itki, ek yükten gelen statik ve dinamik itki, varsa yer altı su seviyesinde doğacak statik ve dinamik itki kuvvetleri hesaplanır.
Stabilite kontrollerinin yapılması
Bir önceki adımda elde edilen yükler doğrultusunda devrilme güvenliği, kayma güvenliği, zemin taşıma kapasite güvenliği ve toptan göçme güvenliği tahkikleri yapılır.
İstinat duvarı elemanlarının hesabı
Betonarme istinat duvarlarında gövde plağı temele ankastre olarak, temel plağı gövdeye ankastre sağ ve sol olmak üzere iki ayrı temel olarak ve nervür kirişleri ise gövde plaklarından gelen yatay yükleri taşıyan temel ankastre konsol kiriş olarak betonarme hesabı yapılır.
Drenaj sisteminin seçimi
Seçilen istinat duvarlarının türüne göre uygun bir drenaj sistemi seçilir.
Yer değiştirmelerin bulunması
İstinat duvarının yatay ve düşey yerdeğiştirmeleri hesaplanır.
Kaynak: Aka, İ. ,Keskine, F., Çılı, F.,Çelik,O. , Betonarme – Betonarmeye Giriş, Betonarme Yapı Elemanları, Betonarme Taşıyıcı Sistemleri

posted in Teknik Bilgiler | 0 Comments