8th September 2014

Yapı güçlendirme nedir?

Yapı güçlendirme nedir?

Yapı güçlendirme en genel tanımı ile bir yapının iç ve dış yüklere karşı mevcut halinden daha dayanıklı bir hale getirme işlemlerine verilen isimdir.

Bir yapı nasıl güçlendirilir?

Yapıyı güçlendirmeden önce yapı hakkında çeşitli yöntemler kullanılarak bilgi toplanır. Bu bilgiler ışığında yapının dayanıklı olup olmadığı tespit edilir. Dayanıklı değilse güçlendirilip, güçlendirilemeyeceğine bakılır. Eğer güçlendirmeye müsaitse hangi yöntemlerle güçlendirileceğine karar verilir. Güçlendirme küçük onarımlardan ibaret olabileceği gibi çok büyük tadilatlarda içerebilir. Bu yapınızın mevcut durumuyla alakalıdır.

Binam depreme dayanıklımıdır?

Mühendislerin bu soruya cevap verebilmeleri için yapı hakkında belirli bilgilere sahip olmaları gerekir. Doktorlar doğru teşhis koyabilmeleri için hastalarından röntgen, Mr ve benzeri araçlarla bilgi toplarlar. Bu bilgiler ışığında teşhislerini gerçekleştirirler. Mühendislerde aynı doktorlar gibi binanızdan bir takım bilgileri almak zorundadır. Karot, zemin etüdü, mevcut proje ile uygulama arasındaki farklılıklar incelenir. Alınan numuneler laboratuarlarda test edilir. Bu araştırmalar yapılmadan yüzeysel olarak yapılan gözlemler ile bu soruya doğru bir cevap vermek mümkün değildir.

Her bina güçlendirilebilir mi?

Hayır. Bazı yapılar için güçlendirme yapmak yapı hakkında yeterli bilginin olmaması, güçlendirme uygulamasının aşırı pahalı olması ya da teknik imkânsızlıklar gibi nedenlerle mümkün olmamaktadır.

Her inşaat mühendisi güçlendirme projesi yapabilir mi?

Yasal olarak önünde bir engel bulunmamakla beraber güçlendirme projeleri ileri seviyede bilgi ve tecrübe ister. Aynen yanlış bir teşhisin bir hastayı öldürebileceği gibi yanlış güçlendirilmiş bir binada eskisinden daha kötü hale getirilmiş olabilir. Bu nedenle firma olarak uzman öğretim görevlileri danışmanlığında güçlendirme projeleri hazırlamaktayız.

Evimi aldığım müteahhit bana binamızın 8 şiddetinde depreme dayanacağını söyledi. Doğrumudur?

Mühendislik hesapları olasılıklar ve kabullerde içerir. Kesin bir değer vererek konuşmak yanlış olur ancak günümüzde binalar şiddetli kabul edilen bir depremde can kaybını önleyecek şekilde tasarlanmaktadır. Tabi sık yapılan tasarım ve uygulama hataları maalesef ülkemizdeki yapıları sağlıksız kılmaktadır.

Site yönetimi güçlendirme işine yanaşmıyor. Sadece benim dairemi test edebilir misiniz?

Taşıyıcı sistem bir bütün olduğu için yapının belirli kat ya da kısımlarından yapılacak testlerle binanızın mevcut durumu belirlenemez.Yapı bir bütün olarak ele alınmak zorundadır.

Güçlendirmenin maliyeti nedir?

Binanızın incelenmesi ve gerekiyorsa güçlendirme projelerinin hazırlanması uygulama maliyetinin yanında cüzi bir rakamdır. Uygulama maliyeti ise binanızın durumuna göre değişir. Az bir masrafla halledilebileceği gibi kimi durumlarda binanın yıkılıp yeniden yapılması daha mantıklı olmaktadır. Rakam vermek için binanızın incelenmesi gerekmektedir.

Binam güçlendirilirken içinde oturabilir miyim?

Binanın durumuna göre değişmekle beraber genellikle belirli bir süre kullanılamamaktadır.

Güçlendirme uygulaması ne kadar sürer?

Güçlendirme projesine göre değişir. Kimi durumlarda birkaç hafta, kimi durumlarda birkaç ay sürebilir.

posted in Yapı Güçlendirme | 0 Comments